Будителите – обикновените хора на всекидневното добро
Едно съвременно общество има постоянно нужда от будители, от нови, живи будители. Днес всеки може да бъде будител, всеки обикновен човек, който върши всекидневно добро. Будителството днес е да почистиш кварталната градинка, да организираш културно събитие, да събереш хората заедно за кауза, да върнеш живота в твоя квартал или в малко село, да не стоиш безучастен към нарушенията. Днес важно е да правим обикновено добро.
На 1 ноември по традиция се сещаме за будителите от миналото. Но нека не забравяме и съвременните будители – това са хора, които вместо да си гледат собственото добруване, са тръгнали да правят нещо добро в полза на обществото. И често те получават негативизъм – и то не от някой от другия край на света, а от същите тези хора, за които те правят нещо добро.
Има една приказка за жабата и скорпиона – придошла реката, скорпионът не можел да плува и щял да се удави. Примолил се на жабата да го спаси. Съгласила се жабата, качил се скорпионът на гърба й и жабата тръгнала да преплува реката. По средата скорпионът я пронизал с отровното си жило – жабата, разбира се, умряла, а скорпионът се удавил. С последните си сили, преди да умре, жабата просто го попитала недоумяващо „Защо?“ А скорпионът отговорил: „Не се стърпях“…
Съвременните будители не са портрети на стената, те са обикновени хора, които са жертвали нещо от себе си – време, средства, усилия – за да направят добро в полза на обществото. Тези хора не са много. Тяхната бройка и тяхното търпение си имат лимит. Те са жабата, която спасява скорпиона от удавяне. Не бъдете като скорпиона и не убивайте собствения си спасител. Ако видите скорпион, не търпете и не мълчете, част от вървенето напред е и реакцията срещу всяко зло, всяка неоправдана нападка срещу добротворците на нашето време.